1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni uygulama ile artık ev değerinin tamamına kredi kullanmanız imkansız hale gelecek.

Önümüzde 10 gün olduğunu düşünürsek dikkatlice yapılan bir kredi hesaplaması ile konut değerinin tamamına kredi almanız mümkün olabilir. Gerekli belgeleri hazırlamanız halinde kredi süreci 3-4 gün içinde tamamlandığı için başvurmak için hala 1 hafta bir süreniz var demektir.

Yeni uygulama başlayana kadar ev değerinin %80'ine ya da %95'ine kredi veren bankaları seçebilirsiniz. Yeterli geliriniz varsa kalan parayı bireysel kredi ya da IFK ile tamamlamanız mümkün.

Seçebileceğiniz bu planlarla ilerlemek aklınıza yattıysa banka görevlisini seçtiğiniz plandan haberdar edin. Planlarınız banka tarafından da tahmin edilebilir. Bu nedenle karar verdiğiniz yönteme müsade vermeyen düzenlemelere sahip bir bankada yarı yolda kalabilirsiniz. Vaktiniz az olduğu için görüştüğünüz bulunduğunuz bankalara kredi hesaplamanızı anlatın.

Tüm bankalarla aynı anda görüşmeniz mümkün değilse mortgage brokerı ismi verilen kredi uzmanlardan görüş isteyebilirsiniz. Günlerinizi alabilecek banka pazarlıklarını birkaç saatte yaparak en uygun fiyat ve banka sonuçları ile size döneceklerdir.

Hatırlatalım, 2011 başına kadar kredi kullanmazsanız istediğiniz konutun tamamına konut kredisi kullanmanız artık mümkün olmayacaktır. Küçük harcamalarla büyük adımlar atabilirsiniz.Leave a Reply.